fbpx

Вибираємо світильники. Як не дати себе обдурити?

Як вибрати світильник і не помилитися?

За родом своєї діяльності, я дуже часто стикаюся з недобросовісною конкуренцією. Деякі вітчизняні виробники (я вже мовчу про дешеві китайські), користуючись необізнаністю замовника або в наслідку своєї неграмотності, вводять в оману покупця щодо технічних характеристик світлодіодних світильників. Бувають ситуації, коли цей обман розкривається і виробник втрачає обличчя перед замовником. Але це ще півбіди. Набагато гірше, коли втрачає репутацію партнер, який повірив виробнику і продав його світильники кінцевому замовнику.

У цій замітці я спробую пояснити, як уникнути обману і купити світильник, який відповідає заявленим характеристиками.

1.У будь-якій ситуації просіть тестовий варіант світильника.

Для чого вам це потрібно:

    • Ви зможете візуально оцінити якість збірки світильника і подивитися з яких матеріалів він зроблений;
    • При купівлі великої партії світильників, є сенс відправити зразок в лабораторію. За невеликі гроші за фактом проведених вимірювань, ви отримаєте детальну інформацію про характеристики світильника.
    • Через те, що технологічного чуда в масовому виробництві не відбулося, усі світлодіоди в робочому стані, на жаль, виділяють дуже багато тепла. У зв’язку з цим потрібно звернути увагу на матеріал корпусу світильника. В ідеалі – це алюміній. Прошу звернути увагу, що теплопровідність сталі, з якої також виготовляються світильники, в 4,6 раза менше, ніж в алюмінію. Погано, коли плата зі світлодіодами приклеєна, пригвинчена або посаджена на заклепки до корпусу світильника, який має шар фарби під платою. Ще гірше, коли плата зі світлодіодами просто вставлена ​​в паз на корпусі. Все це веде до перегріву світлодіода і до його швидкої деградації. Тобто, якщо у вас в руках, наприклад, включений метровий світильник зі споживаної потужністю 50 Вт і корпус світильника не нагрівається, значить всередині світильника перегрівається плата зі світлодіодами.
    2.Задайте постачальнику питання які світлодіоди й тип джерела живлення він використовував при виробництві світильника.

    Попросіть вислати Datasheet на джерело. У Datasheet можна подивитися електричні характеристики джерела живлення, як приклад, та ж пульсація. В принципі, у будь-якого «нормального» виробника ця інформація є, й це не «військова таємниця».

    3. Тут на конкретному прикладі я покажу, як не попастися на вудку завищених характеристик.

    За основу візьмемо світильник у корпусі INF-LED-N https://inled.ua/uk/linejnyj-svetilnik-inf-led-n/ на три футові плати з добре перевіреним світлодіодом Samsung LM281B+ (SC/SE), кольорова температура 4000K, індекс передачі кольору понад 80, бін SE (68.0-72.0). Джерело живлення від виробника Helvar, опис за посиланням https://helvar.com/wp-content/uploads/2019/02/LL35HE-CC-120-450_DATASHEET_RU.pdf

    За цим посиланням знаходиться калькулятор діода Samsung https://www.samsung.com/led/support/tools/led-component-calculator/

    Першим ділом заповнюємо таблицю з вихідними даними діода згаданого вище. Таблиця буде мати такий вигляд:

    https://inled.ua/wp-content/uploads/2020/11/tablicza.jpg


    Вибираємо струм на діоді 100мА, температуру 40ᵒС

    https://inled.ua/tablicza2/


    Вибираємо кількість діодів 108 (36 штук на платі, 3 плати)
    . Враховуємо втрати на джерелі живлення й втрати на розсійнику та корпусі світильника. Виходячи з опису джерела живлення, електрична ефективність буде складати 92%. Оптична ефективність розсіювача та корпусу світильника 70% (ця цифра виводиться з результатів вимірювань конкретного світильника, зроблених в лабораторії). Деякі виробники ставлять оптичну ефективність розсіювача світильника 90%, мотивуючи це тим, що виробник полікарбонату пише в описі матеріалу, що він володіє світлопроникністю 90%. Це неправильно. Виробник проводить вимірювання світлопропускання полікарбонату при вихідних умовах, що не має нічого спільного з вихідними умовами у світильнику. Втрати на корпусі світильника без розсіювача взагалі враховують одиниці. Загалом, ця частина таблиці виглядає ось так.

    проверка светильников


    З таблиці випливає, що ми отримаємо світильник зі споживаною потужністю 33,3Вт, світловим потоком 3559Лм і співвідношенням Люмен на Ват 107. Якщо такий світильник виміряти в лабораторії, то ми отримаємо практично ті ж результати з невеликою похибкою в 3-7%. Такі характеристики має реальний світильник з урахуванням усіх втрат. А тепер створимо в тому ж бюджеті й в тому ж «залізі» світильник з дуже хорошими характеристиками. Забудемо про втрати на джерелі живлення, втрати на корпусі й розсійнику світильника, і ми отримаємо
    проверка светильников


    світильник зі споживаною потужністю 30,6Вт, світловим потоком 5084Лм і співвідношенням Люмен на Ват 166,1. В принципі, дуже навіть непогано. Погано, що в більшості своїй покупець вірить цим цифрам.

    Компанія Inled з 2014 року займається виробництвом світлодіодних лінійних світильників і головною умовою для нас була висока якість продукції, що випускається і репутація на ринку. Ми контролюємо якість на всіх етапах виробництва, використовуємо комплектуючі тільки перевіреним світових виробників і даємо гарантію від 3-х років на всі світильники. Звертаючись в нашу компанію, ви завжди можете розраховувати на кваліфіковану допомогу й відповідність технічних параметрів заявленим характеристикам.

    Керівник напрямку світлотехніки

    Дмитро Лисак

Що потрібно освітити?