Як правильно розрахувати освітлення складу
Складське освітлення відіграє важливу роль у забезпеченні комфортної, безпечної й безперебійної роботи складу. Світло для складу повинно бути комфортним, ефективним і довговічним і може відрізнятися в залежності від планування і категорії складського приміщення. Рівень освітлення повинен відповідати все технічним вимогам, дозволяти працівникам складу якісно виконувати свою роботу, бути безпечним для роботи персоналу. Для освітлення складських приміщень існують свої норми. Рівень освітленості для складу становить від 75 до 200 люкс.
Існує три типи освітлення:
- Робоче – призначене для забезпечення комфортної роботи, як на складських зонах, так і на відкритих просторах, всюди, де працюють люди або є рух транспорту. Робоче освітлення ділиться на загальне й акцентне. Загальне або заливне освітлення встановлюють на стелі, акцентне – безпосередньо над стелажами, обладнанням або матеріалами. При стелажному зберіганні необхідно забезпечити гарне освітлення для прочитання маркування продукції. Для цього світильники розміщуються під кутом або застосовуються джерела з кривими світла. Для мезонінних стелажів необхідно освітлення на кожному рівні. При встановлення світильників важливо заздалегідь передбачити можливість їх подальшого обслуговування.
- Аварійне – буває двох видів: евакуаційне та безпеки. Аварійне підключається до запасного джерела живлення і призначене для надзвичайної ситуації при відключенні основного світла, щоб працівники складу мали змогу безпечно залишити приміщення. Світильники повинні забезпечити освітленість 0,2 лк у відкритому просторі та 0,5 лк у складському приміщенні (на підлозі). Освітлення безпеки застосовується для роботи в разі відключення основного світла. Мінімальний рівень освітленості – не менше 2 лк усередині складського приміщення.
- Охоронне – призначене для освітлення складу зовні. Рівень освітленості – 5 лк на поверхні землі. Монтаж охоронного освітлення відбувається на конструкціях огорожі або на спеціальних опорах.
- Специфіка товару.
- Розміри приміщення складу.
- Наявність природного освітлення.
- Тип зберігання товарів (стелажі, холодильники, палети, насипом).
- Ефективні та довговічні.
- Дають рівномірне освітлення.
- Працюють при температурах від –40 до + 60 ° С.
- Екологічно безпечні, бо не вимагають особливих умов утилізації.
- Індивідуальний підхід.
- Розрахунок світлотехнічного проекту для кожного клієнта.
- Власне виробництво LED світильників.
- Гарантія від 36 місяців.
- Гарантійне і післягарантійне обслуговування.
- Можливість модернізації комплектуючих.
- Доставка і монтаж світлотехнічного обладнання.
У складах зі стелажним зберіганням висота стель може варіюватися і досягати до 15 м. На більшій території складу встановлені стелажі і зазвичай їх висота не сильно відрізняється від висоти будівлі. На великих складах окрім людей присутні й багато вантажної техніки. Люди не переміщаються по складу пішки, а вивантаження роблять спеціально навчені оператори.
Склад може поділятися на окремі зони: зона приймання і розвантаження, зони експедиції, адміністративні зони, зони додаткового контролю. У зонах складу, де виконується точна робота, нормується горизонтальна освітленість на рівні робочої поверхні, 0,8 м від підлоги. В інших зонах складу нормується горизонтальна освітленість на підлозі.
При розрахунку освітлення дуже важливо не плутати складське освітлення з промисловим. Найчастіше, промислові приміщення не мають такої великої висоти і стелажів. При підборі освітлення для складу, важливо пам’ятати, що як стелажі, так і товар можуть екранувати, тому вимірювати рівень освітленості слід під час завантаження стелажів товарами.
Основна вимога при розрахунку освітлення для складу – забезпечити необхідне значення горизонтальної освітленості в головній робочій зоні між стелажами, де нормується також і вертикальна освітленість на осередках.
В складських приміщеннях світильники в основному встановлюються над міжстелажними проходами. При підборі світильників освітлення для складу важливо звертати увагу на таку характеристику, як коефіцієнт пульсації – рівень мерехтіння світлодіодних світильників, невидимий людському оку, але який впливає на загальний стан людини і його продуктивність. При збігу частоти мерехтіння LED світильника й обертання деталі, деталь може здатися нерухомою і це створює високий ризик виробничого травматизму – стробоскопічний ефект.
У LED світильника хорошої якості коефіцієнт пульсації повинен бути менше ніж 5, у світлодіодних світильників виробництва Inled цей коефіцієнт менше ніж 3. Не пред’являються вимоги до коефіцієнта пульсації тільки в складських приміщеннях, де персонал буде перебувати невеликий проміжок часу.
Фактори, що впливають на підбір світильників для складу:
Кожна зона складських приміщень має своїх технічні вимоги. Мінімальний рівень світла при зберіганні на підлозі товарів 75 люкс, на стелажах – від 200 люкс.
LED світильники – це найбільш оптимальний варіант для освітлення складських приміщень:
Для складських приміщень рекомендується застосовувати світильники підвищеної герметичності, з захистом від підвищеної вологості й запиленості, не нижче IP54.
При підборі світлотехнічного обладнання дуже важливо усвідомлено підходити до вибору, тому що приміщення складу дуже часто має велику висоту, тому заміна непрацюючих світильників може бути пов’язана з додатковими витратами й призводити до перебоїв в роботі складу.
LED світильники Inled – це:
Компанія Inled має багатий досвід в реалізації світлодіодного освітлення для складів і логістичних центрів. Спеціалісти нашої компанії допоможуть реалізувати ваш проект «під ключ» – від світлотехнічного розрахунку до монтажу на об’єкті. Допомога технічних фахівців протягом усього проекту. Довіряйте ваш бізнес професіоналам!